Sekcja jeździecka przy Stadninie Koni Rzeczna działa od 1955 roku. Pierwszymi jej zawodnikami byli: Józef Heinberger, Hanryk Wąsik, Stanisław Deskur oraz Jan Zakrzewski. Nieco później z klubem związali się również Tadeusz Czermiński, Michał Siemion, Zygmunt Mirys. Pierwsze starty i wyniki sportowe zainicjowano w 1957 roku a z początkiem lat 60-tych zawodnicy LZS Rzeczna zaczęli uczestniczyć w zawodach jeździeckich na terenie całego kraju. Rok 1964 przyniósł brązowy medal zdobyty przez Michała Siemiona na Mistrzostwach Polski w konkurencji ujeżdżenia.
W 1967 roku Bernard Kuleta na koniu Wodnik wywalczył złoty medal w konkurencji WKKW a rok później także brązowy. W 1968 roku pierwszy poważniejszy sukces odniósł Henryk Hucz zdobywając na koniu Deptak II i III miejsce podczas CHIO w Olsztynie. Rok później ten sam zawodnik przyczynił się do sukcesu polskiej ekipy, która zdobyła Puchar Narodów. Coraz liczniejsze sukcesy w zawodach międzynarodowych zapewniły Henrykowi Huczowi członkostwo Kadry Narodowej skoczków. W 1973 roku zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski a w 1974 roku startował w ekipie polskiej na koniu Bertyn na CSIO w Olsztynie wygrywając Puchar Narodów. W następnym roku ta sama para zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski. Kolejne sukcesy Henryka Hucza przyniósł rok 1976 (Mistrzostwo Polski w skokach przez przeszkody), 1977 (wygrane trzy konkursy na CSIO Olsztyn oraz III miejsce w Pucharze Narodów) oraz 1978 (brązowy medal Mistrzostw Polski). Henryk Hucz reprezentował także Polskę na hipodromach europejskich oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Z LKS Rzeczna związany był również Józef Zagor, który w 1973 roku wywalczył srebrny medal na MP w konkurencji WKKW na klaczy Kosa.
Od 1973 roku swoje starty w konkurencji powożenia (zaprzęgi czterokonne) rozpoczął Tadeusz Czermiński. W 1974 roku zajął III miejsce a rok później V na Mistrzostwach Europy w Sopocie oraz II drużynowo. Był także uczestnikiem Mistrzostw Świata.
W latach 1978 -1990 w barwach LKJ Rzeczna startowali również tacy zawodnicy jak: Ryszard Żubertowski (członek Kadry Narodowej Juniorów), bracia Piotr i Tomasz Pacyńscy oraz Zbigniew Witkowski.
LKJ Rzeczna działał wyłącznie w oparciu o konie własnej hodowli.
Od 1999 roku na terenie Stadniny Koni Rzeczna działa Klub Jeździecki "Baskil", którego członkami są głównie dzieci pracowników stadniny oraz młodzież z Pasłęka i Elbląga. Działalność Klubu koncentruje się głównie na szkoleniu młodzieży, która ma możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na zawodach regionalnych.
Autor: Izabela Rajca- Pisz ,,Monografia Stadniny Koni Rzeczna’’